Itt az alkalom! A mocskos, országunkat kiszipolyozó kapitalisták nem találják a gázt. Berosáltak, kedvevesztettek lettek. Most kell tőlük olcsón visszavenni a kitermelési jogot, és minden gondunk megoldódik. Magyarország európai Kuvait lesz, munkanélküliség nulla, Norvég életszínvonal, adósságállomány letudva.
Ugye milyen jól hangzik?
Van egy iciripiciri buktató, hogy a gázt még meg kell találni, és ez sokba kerül. A sokba kerülés tuti, a lelet nem. De nem gond, fogalmazhatnák így is:
’Minden érdeklődő ember tudta, hogy az Alföld mélyén többféle kincs lapul - olaj, gáz, termálvíz -, csak meg kell találni, de az sem nehéz, csupán fúró és némi türelem kell hozzá.’
Vagy mégsem? Ha most már elbizonytalanodsz, már reszket a kezed a pennán mikor aláfirkantod a terület visszavételét becsületes áron, akkor rájöttél a lényegre. Lényeg, mely a gazdaságtanórán (ha ott volt) még absztrakt halandzsa volt. A nyereség és annak nagysága mindig egyenesen arányos a bukás valószínűségével és nagyságával. S ha nem, az csak korrupció vagy inkompetencia lehet.
Most akkor tegyük magunkat az olajtársaság helyébe. Ott a Földgolyó, számos, még kitermelésre és feltárásra való helyeivel. A lehetőségek tára végtelen, a rendelkezésre álló erőforrások végesek.
Lehetne szerződést kötni egy országgal, ahol tuti sok a gáz vagy olaj, és nem nehéz azokat felhozni. Sajna ingatag a politikai rendszer, lehet mire odajutunk, hogy kiépítettük az infrastruktúrát, jön egy Chavez, és visszaveszi az egészet tőlünk erőszakkal, mondván mocsok rabló kapitalisták vagyunk. A nép majd szereti érte.
Mehetünk stabil országba is mint Kanada, de ott csak kátrány van ami nincs még kiaknázás alatt. Annak a kitermelése drága, s csak akkor érdemes ha a hordó olaj ára bőven 30$ felett van. Tíz év múlva is. Ja, és bazi nagy befektetés kell hozzá. És koszos is, a zöldek hálózsákoznak majd a kapu előtt.
Próbálkozhatunk megvenni egy orosz kiscéget is. Persze ott csak a maffián keresztül lehet üzletelni, és ha a helyi maffiózó később kegyvesztett lesz, akkor közfelkiáltással visszaveszik az egészet tőlünk. Vagy félreállítanak a vezetékektől, hordhatjuk hajón a gázt, csak lenne hajóval megközelíthető, és legyen hajózható az északi ruta. Ha minden jól megy, pénzt csinálunk, megússzuk egy NGOs feketelistával, mint korrupt cég aki korruptakkal üzletel.
Vagy marad a stabil régió, és lottóra menni. Hogy kb. mennyi a nyerési esély, arról régiónként halvány fogalmunk van. A konkurenciának is van, kb. ugyanannyi mint nekünk. Ha van valahol egy talpalatnyi hely még, ahol kiaknázásra vár egy lelőhely, akkor az azért van, mert eddig minden államnak és konkurens cégnek volt kedvezőbb alkalma erőforrásainak kihasználására.
Ott van például Magyarország, Makó. Kis jóindulattal stabil politikai rendszer, polgárháború kitörésének valószínűsége európai szinten ugyan magas, de még mindig tűrhető. Ha a Jobbik nem nyer választást, nem veszik el tőlünk amit esetleg lelünk.
Mennyi gáz lehet ott, kitermelhető-e, és eladható-e? Halvány fogalmunk van, a magyaroknak is van, az összes konkurensnek is van. Attól lehet sokkal több is, és fix semmi is. Kérdés: mennyi bányajáradékot (adót) fizessünk, tudván, hogy nem tudjuk lesz-e gáz?
Talán Juhász Ágnes Katalin, aki annyira jól informált jogban és geológiában, erre is tudná a választ. Nemzetközi átlagban, hasonló körülmények közt (vélhető gázmennyiség, vélhető megtalálási siker, stb) mennyi szokott lenni a bányajáradék?
Én nem tudom a választ, nem vagyok az energiabiznicben. De ezen paraméter nélkül a körlevél durva emocionális kirohanás, semmi más. Arra jó, hogy sok emberkében felforrjon a szar, és a legközelebbi alkalommal padokat tépjen fel vagy EU alkotmányt szavazzon le.
Ha valaki az új fúrási eredmények előtt mondta ezt, nem volt hitele. Most persze már nem sokan cserélnének a Falconnal.
Mégis azt mondom, bár lenne gáz! Mert amilyen ma Magyarország gázellátása, attól már csak jobb lehet. Ha lesz földgáz, attól még nem lesz lényegesen olcsóbb a helyieknek a fűtés, de legalább nem a Kreml-barát maffia fölözi le a lét, és legalább egy része (bányajáradék, helyben eladott gáz utáni áfa, fizetések és beszállítók bérei) helyben marad.
Persze, ha valakinek információja van .. pontosabban bizonyítani is tudja .. hogy korrupció miatt olyan alacsony az a 12%, az más káposzta.
A lényeg mégis az, hogy mennyi szokott lenni hasonló esetben, a priori, a bányajáradék?